O przedszkolu

  • Drogi Rodzicu naszych przedszkolaków. Oto kilka ważnych rad!

    Pamiętaj Drogi Rodzicu . Pierwszy dzień w przedszkolu to mega wyzwanie!

    Dlatego jeśli możesz odbierz dziecko wcześniej !

    Pierwszy dzień w przedszkolu to dzień próby dla dziecka i dla rodziców. Dziecko na razie jest przede wszystkim podekscytowane, ale Państwo czujecie przez skórę, że ta radość za chwilę przerodzi się w rozpacz. Jak przebrnąć w miarę bezboleśnie przez pierwszy dzień w przedszkolu? O czym warto pamiętać?

    Pobudka pierwszego dnia do przedszkola

    Skompletuj zawczasu wraz z dzieckiem wyprawkę dla przedszkolaka. Tego dnia zarezerwuj sobie więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Wychodząc z domu, warto zabrać ukochaną przytulankę twojej pociechy. Dzięki niej maluch będzie czuł się raźniej w obcym miejscu.

    Ubranie

    Dziecko do przedszkola powinno mieć ubrania praktyczne i wygodne, które łatwo będzie mu zdejmować przy okazji wizyty w toalecie czy podczas przygotowania do leżakowania. Ubrania powinny być luźne, bez skomplikowanych zapięć. Warto też pamiętać, że podczas zajęć czy jedzenia obiadu ubranie może się pobrudzić, dlatego lepiej by eleganckie ciuszki zostały w domu.Przygotowując ubrania dla dziecka warto jednak kierować się jego upodobaniami. Dziecku trudniej będzie zachować dobry humor, gdy będzie miał na sobie znienawidzoną koszulkę.

    Niezbędnik przedszkolaka

    Do takiego niezbędnika można zaliczyć kompletne ubranie na zmianę (łącznie z koszulką i majtkami i rajstopkami), zapakowane do podpisanego worka lub reklamówki. Niezbędne są także kapcie na zmianę, najlepiej na gumkę lub na rzep, aby dziecku było łatwo zdejmować je i zakładać, a jednocześnie by nie spadały mu z nogi. Warto również przygotować dziecku piżamkę lub dodatkową bluzeczkę do spania (chyba, że odbierasz dziecko przed leżakowaniem).

    O pozostałych rzeczach, które będą potrzebne, dowiesz się na zebraniu.

    Śniadanie

    Rodzice często zastanawiają się, czy dawać dziecku śniadanie przed wyjściem, skoro za chwilę będzie jadło ten posiłek również w przedszkolu. W tej sytuacji stawiamy na zdrowy rozsądek. Jeśli dziecko marudzi przy jedzeniu, nie należy go zmuszać. Jednak zimą przed wyjściem z domu, warto rozważyć lekki posiłek z ciepłą herbatką włącznie. To trochę rozgrzeje malucha.

    W drodze do przedszkola po raz pierwszy

    Prowadząc dziecko do przedszkola po raz pierwszy, warto je wspierać i dodawać pewności siebie .

    Powiedz, jak jesteś dumna ze swojego przedszkolaczka, uprzedź, kiedy go odbierzesz, zapowiedz, jak minie dalsza część dnia. Przyjdz jeśli możesz wcześniej .

    Warto też dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje malucha na to, że nieprzyjemne uczucia, które zapewne przez pierwsze dni będą się pojawiać zwłaszcza podczas rozstania, są czymś naturalnym i przemijającym.

    Pierwszy dzień w przedszkolu: adaptacja dziecka w przedszkolu

    Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni. Odmienny rytm dnia, nowe otoczenie, zabawki, jedzenie. I tylu rówieśników dookoła. Dla większości przedszkolaków to pierwszy kontakt z tyloma innymi dziećmi na raz. Nic dziwnego, że trudno im się pogodzić ze zmianą statusu z „oczka w głowie rodziców" na jednego z wielu członków grupy i cierpi z powodu utraty poczucia bezpieczeństwa. Nawet jeśli najtrudniejsze chwile macie już za sobą, to kłopoty mogą niespodziewanie powrócić po dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu, np. po długim weekendzie czy chorobie.

     

    Pierwszy dzień w przedszkolu: rozstanie z dzieckiem

    To jak dziecko zachowa się w chwili rozstania, zależy przede wszystkim od jego charakteru i tego, jak je przygotowaliście do tej sytuacji. Są dzieci, które już w domu zalewają się łzami, są takie, które ronią je dopiero po drodze, a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po godzinie czy dwóch przeżywają kryzys. Może być i tak, że dziecko, do tej pory spokojne, rozpłacze się „dla towarzystwa" w szatni, na widok innych zapłakanych dzieci. Otrzyj mu łzy, przypomnij, o której przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne. Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili, nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę i zwiększyć histerię. Jeśli boisz się, że zabraknie ci sił, by zostawić malca, poproś męża lub np. babcię, by zastąpiła cię w tej trudnej roli. Bo dla dalszej kariery twojego dziecka jako przedszkolaka te pierwsze dni są najważniejsze. Im lepiej rodzice godzą stanowczość z łagodnością, tym szybciej dziecko przywyka do nowej sytuacji.

    Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów

    Najlepszym rozwiązaniem w tym początkowym okresie jest wcześniejsze zabieranie dziecka z przedszkola - większość rodziców robi to zaraz po obiedzie. Postaraj się nie spóźnić - przyjdź dokładnie o tej porze, o której powiedziałaś dziecku. Zapytaj je , jak minął ten dzień, ale nie zdziw się, jeśli odpowiedzi będą bardzo lakoniczne. Niektóre dzieci, pod wpływem emocji i nagromadzonych nowych wrażeń mniej mówią - muszą wszystko najpierw „przetrawić", inne mogą być trochę nadąsane. W drodze powrotnej do domu warto wprowadzić jakiś zwyczaj, który wam obojgu sprawi przyjemność - lody czy pół godziny na pobliskim placu zabaw, itp.  Z czasem dziecko zostaje w przedszkolu coraz dłużej i to często na własne żądanie. Zdarza się, że nawet te dzieci, które początkowo bardzo ciężko przeżywały rozstanie z rodzicami, z czasem odmawiają wyjścia z niego do domu. Dlatego warto za wszelką cenę zachować zimną krew i nie poddawać się presji. Jeśli raz ulegniesz i na jego prośbę zatrzymasz je w domu lub odbierzesz je dużo wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie ci go przekonać do zostania w przedszkolu, a płacz nasili się, bo dziecko będzie przekonane, że w ten sposób uniknie stawienia czoła tej strasznej dla niego sytuacji.

    A co w sytuacji, gdy po pierwszych dniach spędzonych w przedszkolu dziecko nie chce do niego chodzić?

    Większość dzieci w pierwszych dniach w przedszkolu płacze. Pojawienie się nowym miejscu, gdzie musi zetknąć się z ogromem nowości, powoduje skumulowanie się w dziecku różnych skrajnych emocji: ekscytacji, strachu, obaw. Dziecko musi te emocje rozładować i zazwyczaj robi to w najbardziej znany sobie sposób: płacząc. Możemy dziecku pomóc zmniejszyć intensywność tych przeżyć. Regułą jest, by dziecko bez pośpiechu rozpoczynało swój dzień. Trzeba pamiętać, że maluszki robią wszystko dużo wolniej niż dorośli. Poganianie malca powoduje, że jest jeszcze bardziej zestresowany i może gorzej znieść rozstanie. Pamiętajmy też, by przez pierwszy miesiąc odbierać dziecko wcześniej z przedszkola, a w kolejnych przedłużać jego pobyt w placówce. I jedna z ważniejszych zasad: dotrzymujemy słowa. Debiutujący przedszkolak powinien być pewny, że może polegać na swoich rodzicach. W ten sposób zapewnia się mu poczucie bezpieczeństwa. Dotrzymywanie słowa powinno przede wszystkim dotyczyć godzin odbierania dziecka z przedszkola. Rodzic powinien starać się w miarę dokładnie określać, kiedy przyjdzie po dziecko: zamiast powiedzieć „przyjdę, kiedy skończę pracę”, lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki.

    Pierwszy dzień

    Należy również pamiętać, że pierwszy dzień to przede wszystkim zapoznanie się z otoczeniem, dlatego nie oczekujmy, a już na pewno nie wymagajmy, aby nasze dziecko brało udział w zajęciach proponowanych przez panie czy ustawiało się w pociąg na hasło. Pierwszy dzień to obejrzenie sali, toalety, zabawa przedszkolnymi zabawkami, zaznajomienie dziecka z wychowawczynią.

    A. Szlachta

     

  • SPRAWY ORGANIZACYJNE - PERSONEL NASZEGO PRZEDSZKOLA

    Z DZIEĆMI PRACUJĄ:

    • "MALI ODKRYWCY" grupa 3-4-latków

    – wychowawczyni p. Agata Szlachta

    - nauczycielka - p.Dominika Caban

    • "KRASNOLUDKI" grupa 4-5-latków

    - wychow. –p.Barbara Skrobacz

    - nauczycielka -p. Angelika Cieślar

    • "SMERFY" grupa 5-6-latków

    - wychow.-Krystyna Dajka

    - nauczycielka – Katarzyna Stec

     

    • "SKRZATY" grupa 5-6-latków

     - wychow.-Joanna Jarczok

    - nauczycielka – Angelika Cieślar

     

    Religii uczy: katechetka – p.Barbara Kotowska

    Zajęcia z logopedii prowadzi – p.Krystyna Dajka, Jolanta Zaczkiewicz

    Język angielski - Gr 1 i 2 – p. I. Daroszewska,

    Gr. 3 i 4 – p. Elżbieta Sergiejuk

    Personel pomocniczy:

    - p. Sylwia Faruga – pomoc n-la – gr.5-6-latki

    - p. Mirosława Parma – pomoc n-la – gr.5-6latków

    - p. Katarzyna Pękała- pomoc n-la - gr. 4-5-latki

    - p. Wioleta Masny – pomoc n-la – gr. 3-4-latki

    - p.Urszula Bubak - pomoc kuchenna

    - p. Piotr Kokoszka - konserwator

     

     

    Przedszkole pracuje w godzinach

    6.30 - 16.30

     

    W przedszkolu funkcjonują 4 grupy:

    1. 3-4-latki -

    2. 4-5-latki

    3. 5-6-latki

    4. 5-6-latki

     

    Grupy 1 i 2 – 3-4-latki, 4-5-latki umieszczone są w przedszkolu na terenie szkoły

    Grupy 3 i 4 pracują w „starym” przedszkolu.

     

  • Sprawy organizacyjne- podstawa programowa, finanse, sprawy różne

    Podstawa programowa realizowana jest w godzinach: 8.00 – 13.00

     

    Godziny posiłków:

    - śniadanie 8.30

    - obiad 11.45

    - podwieczorek 14.45

     

    Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe

    - zajęcia logopedyczne

    - religia

     

     

    SPRAWY FINANSOWE

     

    Opłaty związane są z ilością godzin pobytu dziecka w przedszkolu poza podstawą programową oraz ilością spożywanych posiłków.

     

    - stawka żywieniowa

    • 5.00 zł – 3 posiłki – śniadanie, obiad,podwieczorek

    • 4.20 zł – 2 posiłki – śniadanie, obiad

     

    - dodatkowa opłata za pobyt dziecka przekraczający podstawę programową ( ponad 5 godzin) wynosi 1 zł za godzinę

     

    Składka na rzecz Rady Rodziców wg deklaracji rodziców.

     

    Rodzice o złej sytuacji finansowej mogą starać się o pokrywanie kosztów żywienia przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

     

    Wszelkich informacji związanych ze sprawami finansowymi udziela dyrektor ZSP w Radostowicach

     

     

    SPRAWY RÓŻNE

    Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola powinne przekazać je osobiście nauczycielowi lub pomocy nauczyciela. Nie należy pozostawiać dziecka samego w szatni a tym bardziej przed drzwiami przedszkola.

     

    W przedszkolu potrzebne jest:

    - obuwie zmienne

    - pasta do zębów, szczoteczka, kubek (opisane)

    - strój gimnastyczny

    - indywidualna wyprawka dla 5-6latków

    - dobry humor dzieci i rodziców

     

    Dzieci należy przyprowadzać do przedszkola rano, do godz. 8.00.

    Dzieci, dla których (wg deklaracji rodziców) dzień przedszkolny rozpoczyna się od godz.8.00 mogą być przyprowadzane do przedszkola najwcześniej od 7.50.

     

    Inna godzina przyprowadzania dziecka do przedszkola, powinna być uzgodniona z nauczycielem dzień wcześniej .

    Dzieci z przedszkola mogą być odbierane tylko i wyłącznie przez rodziców lub osoby przez nich upoważnione .

     

    Wszelkich informacji na temat dzieci udzielają nauczycielki lub dyrektor ZSP w Radostowicach

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Pełnimy dyżur wakacyjny!


  • Idziemy do sklepu

    Kiedy za oknem upał. Nie chce się nic innego jak.... lodów. Właśnie dlatego w piątek wybralismy się do nowego sklepu w Radostowicach, by zakupić coś chłodzącego. Oto relacja fotograficzna z tego wydarzenia

  • W zagrodzie koni. U pani Justyny...

    Dnia 14 czerwca dzieciaki miały okazję do zabaw zorganizowanych w gospodarstwie państwa Dulembów.

    Mama Franka przygotowała dla dzieciaków wiele atrakcji. Przedszkolaki mogły poskakać na trampolinie, skorzystać z piaskownicy, pojeździć na rowerkach i wiele innych. Dodatkowo razem z paniami dzieci grały w „ dwa ognie”, skakały w gumę. Największą atrakcją była jednak przejażdźka na koniu.

    Nie wszystkie dzieci się odważyły, lecz każde dziecko mogło konika pogłaskać. Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Dzieciaki pytały kiedy znowu odwiedzimy to miejsce… hm… - na pewno w kolejnym roku. Dziękujemy pani Justynie za poświęcony czas i za super zabawę.

  • Życzenia od Sówek dla kochanych rodziców...

  • Dla Was kochani rodzice... Taniec Sówek

    Nasz Piknik Rodzinny na pewno się udał. Dzieciaki były znakomite. Cudownie odtworzyły swoje role. Brawo dla Was rodzice za przygotowanie wspaniałych strojów. Nie zabrakło wzruszeń, no bo kto by nie uronił łezki kiedy pociecha składa takie życzenia!

    A potem była moc atrakcji przygotowana przez animatorów. Malowanie twarzy, skakańce, jazda na szybkich pojazdach , sumo. Warto było na to czekać, chociaż upał dawał znać.

    Dzięki zaangażowaniu rodziców można było skosztować wspaniałych ciast , a jeżeli ktoś nie miał ochoty na słodkie, to  czekała na niego kiełbaska z grilla.

    Dziękujemy  drodzy rodzice za Wasze zaangażowanie i nieocenioną pomoc.Jak zawsze mogliśmy liczyć na Was.

    A. Szlachta

  • Skoczny dzień u Krasnoludków

    Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyjazdu do sali zabaw "Radocha" w Pszczynie - grupa Krasnoludki.

  • Piknik Rodzinny 5 czerwca 2019r.

    Zapraszamy na relacje fotograficzną z naszego pikniku. Miłego oglądania

  • Cudowny Dzień Dziecka

    „Wszystkie dzieci nasze są” … -piosenka ta towarzyszyła dzieciakom już od samego rana 31 maja w piątek ,a to w związku z przypadającym dniem dziecka.

    Dzień ten był przepełniony radosną zabawą, bawiliśmy się od samego rana przy skocznej muzyce, były zabawy z piłkami, z kołami hula-hop, z chustą klanzy. Kiedy już na dobre wyszło słonko nasza zabawa przeniosła się do ogrodu przedszkolnego , a tam także czekało na dzieci mnóstwo niespodzianek. Było malowanie twarzy, puszczanie baniek. Odbyły się także rywalizacje sportowe między grupami- np. przeciąganie liny.

    Dzieciaki miały tyle energii i siły, że do samego obiadu bawili się na podwórku. W między czasie zajadali się słodyczami, którymi obdarowali ich rodzice. Obiad- krótka przerwa i znów podwórko – a tam dyskoteka. Dzieciaki bawiły się do Smerfnych Hitów. Oczywiście nie zabrakło lodów, które w taki ciepły dzień przyniosły trochę ochłody.

    Zabawie nie było końca, a tu już podwieczorek. Myślę, że dzieciaki są zadowolone. Na pamiątkę tego dnia każdy przedszkolak otrzymał balonik – zwierzątko lub miecz! Pozdrawiam dzieciaki Was raz jeszcze!

    K. Dajka

  • Fotograf w przedszkolu

    Dnia 04 MAJA- WTOREK nasze przedszkole odwiedzi fotograf , który będzie robił zdjęcia grupowe dla wszystkich grup.

    Prosimy o przygotowanie dzieci oraz dobrą frekwencję w tym dniu.

    Koszt zdjęć -

    • grupowe - około 8.00 zł

    • tablo – około 12.00 zł

    Proszę o zgłoszenie się rodziców, którzy nie są zainteresowani kupnem zdjęć - u nauczycielek

  • Rozkład jazdy Piknika Rodzinnego -5 czerwca 2019r.

    Rozkład jazdy Piknika Rodzinnego -5 czerwca 2019r.

    14.00

    • przedstawienie dzieci  z grupy "Krasnoludków" (3,4 latki) i "Motylków  - 6latki ( nowe przedszkole -budynek szkoły)
    • przedstawienie dzieci z grupy "Sówek" - 4 latki -( budynek starego przedszkola)

    14.30

    • przedstawienie dzieci z grupy "Jeżykow" (budynek starego przedszkola)

    14.30

    Plac przedszkolny

    Rozpoczęcie pikniku, powitanie, zaproszenie do wspólnej zabawy

    Czas wolny do dyspozycji dzieci.

    PIKNIK PROWADZONY BĘDZIE PRZEZ

    SZKOŁĘ TAŃCA I ANIMACJI - TAŃCZYMY Z ŻOR

     

    ATRAKCJE DODATKOWE

    Zjeżdżalnia dmuchana, malowanie twarzy, balonikowe zwierzątka, konkursy, gry i zabawy z rodzicami

    Zapraszamy do bufetu. Możliwość zakupienia pyszności w naszym bufecie.

  • Laureaci konkursu wiosennego

    Gratulujemy laureatom konkursu!

    Na zdjęciu brakuje : Laury, Amelki i Zosii (niestety nieobecne w tym dniu)

  • Z wizytą w bibliotece

    18 maja Jeżyki miały okazję do uczestniczenia w zajęciach w Szkolnej Bibliotece. Dzieci mogły poogląda

    książki, dowiedziały się jak należy o nie dba, kto może je wypożyczyć.

    Wysłuchały też fragmentu ulubionej książki Pani bibliotekarki pt „ Kredki”. Na koniec naszego spotkania Jeżyki wypożyczyły 2 książki i obiecały że za tydzień przyjdą po kolejne.

    Dodatkowo Pani Stefania- ogłosiła dla dzieci konkurs pt „ W bibliotece”- zadaniem jest narysować

    bibliotekę. Czekamy więc na prace konkursowe.

  • Warsztaty przyrodnicze

    Dnia 24 maja w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty etnologiczne- Opowiadamy o świecie.

    Dzieci miały okazję zapoznać się z nazwami drzew, krzewów.

    Dowiedziały się z jakiego drzewa można zrobić np. podeszwy do butów, piłki, kółka do rolek.

    Duże zainteresowanie wywołał temat związany z możliwościami sadzenia kwiatów .. –jak się okazało – nie tylko doniczka nadaje się do kwiatków, ale można wykorzystać np. kalosze, krawaty, skorupki z jajek – musimy przyznać, że kwiatki wyglądały w tym bajecznie.

    Na końcu zajęć- dzieci miały okazję samodzielnie ozdobić sobie kubeczek lub butelkę służącą jako doniczka a póżniej zasadzi owies.

    Pamiętajcie dzieciaki czego potrzebuje Wasza roślinka, aby rosła…

    Przypominam - słońca, wody i … jak to nasza przewodniczka ujęła- czułości …- więc pamiętajcie – rozmawiajcie i śpiewajcie roślince, będzie Wam wtedy lepiej rosła.

    K. Dajka

  • Przedszkolaki z Radostowic i ich fiuzingowe zajęcia” „Fiuzing jest Eko”.

    Przedszkolaki z Radostowic i ich fiuzingowe zajęcia”

    „Fiuzing jest Eko”- hasło to towarzyszyło dzieciakom podczas warsztatów, które przeprowadziła Pani Justyna. Przedszkolaki dowiedziały się co można zrobić ze szkła, jak wykorzystać szklane przedmioty, w co innego można je zamienić.

    Zapoznały się ze szklanymi przedmiotami- użytkowymi oraz ozdobnymi, poznały także etapy tworzenia witraży. Największą atrakcją dla dzieci było malowanie na szkle – dzieci tworzyły piękne rysunki, witrażyki, które w najbliższym czasie pokażą swoim rodzicom. Raz jeszcze dziękujemy Pani Justynie i czekamy na nowe propozycje zajęć. Bardzo nam się podobało.

     

  • Dzień muzyki u sówek

    Dzień muzyki u sówek

    Kochane dzieciaki !

    Na wtorek (7 maja) przynosimy 5 nakrętek po butelkach plastikowych (obojętnie jaki rozmiar).

    Dziekuję. Do zobaczenia

    A. Szlachta

  • Konkurs

    Konkurs

    Dziękujemy naszym przedszkolakom za wzięcie udziału w konkursie wiosennym.

    Wyniki podamy wkrótce...

  • Co we wtorek w grupie Sówek?

    Co we wtorek w grupie Sówek?

    Dzieciaki we wtorek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci dlatego zachęcam Was aby w tym dniu przynieść do przedszkola swoją ulubioną książkę. Możecie również przynieść ze soba jakiś atrybut postaci z bajek np : różdżkę, koronę, opaskę myszki Minnie itp.

    Czekam na Was ...

    A. Szlachta

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radostowicach
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radostowicach
    43-262 Radostowice, ul. Dworcowa 56

    Przedszkole Publiczne w Radostowicach
    43-262 Radostowice ,ul. Dworcowa 42

    ePUAP: https://epuap.gov.pl/

    Obywatel.gov.pl: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne
  • tel. do szkoły 32 212 52 22
    tel. do przedszkola 32 212 52 99

Galeria zdjęć