W ramach akcji Wirusoochrona dzieci z najstarszej grupy zrealizowały następujące tematy zajęć:
„Jak zadbać o higienę” ? - głównym celem zajęć było przypomnienie i utrwalenie zagadnień dotyczących zasad higieny. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zasady obowiązujące w czasie epidemii korona wirusa, czyli wprowadziliśmy zasadę DDM czyli- dystans, dezynfekcja oraz maseczka. Rozmawialiśmy także na temat szczepień ochronnych, które są bardzo dobrą formą zapobiegającą rozpowszechnianiu się wirusów, chorób zakaźnych. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się czym są wirusy i bakterie i że są one sprawcami wielu chorób. Odbyły się także zajęcia praktyczne- utrwaliliśmy technikę mycia rąk , wysłuchaliśmy piosenkę „Mydło lubi zabawę”. Zajęciom towarzyszyły także zabawy związane z przyborami do higieny- za pomocą zmysłu dotyku i węchu dzieci odgadywały jaki to przedmiot i do czego jest wykorzystywany. Wykonaliśmy także pracę plastyczną wykorzystując gąbki oraz plakat „ Wirusy i mikroby. „Dobrze żyje, kto się myje” na zajęciach wysłuchaliśmy wiersz M. Brykczyńskiego pod tym tytułem. Omówiliśmy zasady higieny osobistej. Wykonaliśmy planszę z zasadami higieny.
Dziś już dzieci wiedzą w jaki sposób można się ustrzec przed zakażeniem , co powoduje że chorujemy, oraz że choroby przenoszą się drogą kropelkową i dlatego należy zachowywać dystans.
W ramach realizacji programu wykonaliśmy także Kodeks Pacjenta – szczególną uwagę skupiliśmy na dwóch problemach: pierwszy dotyczył naszego zdrowia i kondycji , drugi zdrowego odżywiania się.
Zaznajomiono dzieci z powiedzeniem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”, wykonaliśmy bardzo aktywną gimnastykę. Ruch to zdrowie- to kolejne nasze hasło, które towarzyszyło na zajęciach- zorganizowaliśmy zabawy skoczne, bieżne, równoważne. Atmosfera na zajęciach była bardzo miła, dzieci z zaangażowaniem wykonywały różne ćwiczenia, które wzmacniają naszą sprawność ruchową.
Na zajęciach omówiono także planszę” Piramidę zdrowia”, zwrócono dzieciom uwagi na hierarchię spożywania produktów żywieniowych zgodnie z piramidą. Dzieci wypowiadały się na temat znaczenia spożywania zdrowych produktów, które są istotne dla naszego zdrowia.
W ramach projektu rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne dotyczące odpowiedniego ubioru. Dzieci słuchały i odpowiadały na pytania dotyczące wierszu „Szalik” M.Platy, a także uczyliśmy się odpowiednio zawiązywać tę część garderoby. Na zakończenie cyklu dotyczącego Wirusoochrony Smerfy wykonały pracę plastyczną pod tytułem „Wirus z bliska i z daleka”.
K.Dajka/ S.Jankowiak